Цілі та правила навчання кандидатів УПТ
Основні принципи, завдання та модель навчання
У навчанні кандидатів Українське психоаналітичне товариство (УПТ) керується правилами та стандартами Міжнародної психоаналітичної асоціації (IPA), стаді-групою якої є на даний момент. Останнє, зокрема, означає, що функції комітету УПТ з навчання (КН) покладено на спонсорський комітет МПА (СК), але поетапно передаватимуться відповідному комітету УПТ.
Метою навчання в УПТ є підготовка кваліфікованих фахівців, здатних здійснювати психоаналітичну практику відповідно до професійних, наукових та етичних стандартів МПА. Результатом навчання кандидата є кваліфікація його як психоаналітика з наступною рекомендацією виконавчому комітету МПА прийняти його до прямих членів МПА (надалі – рекомендація зборам УПТ про прийняття до членів УПТ).
Як базова модель психоаналітичного навчання УПТ приймає «модель Ейтингона», що передбачає навчання кандидата у формі навчального аналізу, клінічної практики під супервізією та теоретичного навчання[1].
[1] Див. Training models https://www.ipa.world/en/Training/3models.aspx
Структура та зміст навчання
1. Навчальний аналіз.
Навчальним аналізом називається особистий психоаналіз кандидата у навчального аналітика УПТ (IPA), який має на меті підготовку до професійної роботи психоаналітика. Він є основним елементом психоаналітичного навчання, покликаним дати кандидату можливість познайомитися з роботою несвідомих процесів, досягти кращого розуміння себе та особистісної інтеграції, а також сприяти інтеграції даного особистого досвіду у професійну діяльність.
Аналіз вважається навчальним з моменту проходження претендентом первинного інтерв'ю та рішення Комітету по Навчанню (КН) про прийняття його на навчання як кандидата першого ступеня (без права ведення клінічних випадків). Навчальний аналіз має тривати протягом усього теоретичного навчання, і навіть протягом ведення кандидатом першого клінічного випадку під супервізією. Настійно рекомендується продовжувати навчальний аналіз у ході всього психоаналітичного навчання. Загальна тривалість навчального аналізу не може бути меншою за стандарти МПА.
УПТ визнає як навчального психоаналіз у навчального аналітика УПТ, що проходить 4-5 разів на тиждень. У особливих випадках, коли аналіз у навчального аналітика УПТ з об'єктивних причин неможливий, КН може визнати як навчальний аналіз у зарубіжного навчального аналітика, члена компонентного товариства МПА. (Зважаючи на обмеженість кількості навчальних аналітиків УПТ в даний час, СК також може авторизувати як навчальний аналіз у кваліфікованого аналітика УПТ, який не має статусу навчального аналітика.)
Навчальний аналітик не інформує інститут або будь-яку іншу третю сторону про хід аналізу. Кандидат зі свого боку повинен щороку письмово інформувати КН про перебіг свого навчання: чи перебуває він в аналізі чи переривав його, про відвідування теоретичних семінарів, супервізії, додаткові форми навчання. (Форму в додатку.) КН також має право визнавати як варіант навчального аналізу «човниковий» та/або «конденсований» види аналізу[1] (ця норма приймається як тимчасова, до появи достатньої кількості навчальних аналітиків у різних регіонах України). Ці види навчального аналізу повинні відповідати мінімальним стандартам IPA: 100 годин на рік для човникового аналізу, звичайне число сесій для конденсованого, можливість скайп-сесій як додаткові, що не входять до числа годин навчального аналізу, що реєструється. Якщо існує можливість проходження кандидатом регулярного аналізу, перевага має надаватися йому. Рішення про вибір варіацій навчального аналізу має бути схвалено КН.
[1] Див. Remote and shuttle analysis –https://www.ipa.world/en/en/IPA1/Procedural_Code/IPA_Policy_on_Remote_Analysis_in_Training.aspx
Concentrated analysis https://www.ipa.world/en/en/IPA1/Procedural_Code/Requirements_for_qualification_and_admission_to_membership.aspx
2. Супервізія клінічної практики.
Супервізія клінічної практики – другий необхідний елемент психоаналітичного навчання. Вона полягає в регулярному обговоренні кандидатом своєї психоаналітичної роботи з кваліфікованим аналітиком, який має статус супервізора. З моменту проходження другого інтерв'ю та отримання кандидатом статусу кандидата другого ступеня (з правом ведення клінічних випадків) він отримує можливість розпочати психоаналітичну роботу з першим, а пізніше другим пацієнтом під супервізією. Як супервізор може виступати навчальний аналітик УПТ або, за погодженням з КН, навчальний аналітик та/або супервізор зарубіжного психоаналітичного суспільства, що входить до IPA. Рішення про вибір супервізора поза УПТ є винятком, що допускається на тих самих підставах, що і вибір навчального аналітика поза УПТ. Як мінімум один випадок має вестись під супервізією супервізора УПТ.
Супервізійні сесії повинні проходити один раз на тиждень протягом не менше 3-х років для першого випадку і 2-х років для другого. Якщо під час психоаналітичного навчання кандидат розпочинає психоаналітичну роботу з новими пацієнтами, вона має проходити під супервізією як і, як із першими пацієнтами. Частина сесій може відбуватися за допомогою відео або аудіо засобів електронного зв'язку (Скайп, телефон тощо). Для супервізії із супервізором, який проживає в одному з кандидатом місті, частка дистанційних сесій не повинна перевищувати 10%, для супервізора з іншого міста України 75%, для супервізора з іншої країни 90%. Для додаткових консультацій можуть використовуватись письмові коментарі звітів кандидата. Загальний план та формат супервізії узгоджується кандидатом із супервізором та надається їм КО. Другий випадок, що супервізується, починається не менш ніж через рік після початку першого, після надання проміжних звітів кандидата і супервізора і розгляду прогресу кандидата КН. Після закінчення двох супервізій кандидат надає КН письмові звіти з кожного випадку, а також письмові відгуки супервізорів відповідно до стандарту. (Стандарти опису випадків та звітів супервізорів представлені у додатку. Також додаються кваліфікаційні вимоги для супервізорів УПТ.)
3. Теоретична підготовка.
Програма теоретичної підготовки кандидатів УПТ включає вивчення основних праць З. Фрейда, сучасних психоаналітичних теорій, психоаналітичної техніки, психопатології, теорії розвитку, метапсихології, психоаналітичних досліджень і прикладного психоаналізу. Здійснюється вона у формі очних семінарів (5 разів на рік у різних містах України) та семінарів зі Скайпу, що включають теоретичні заняття та клінічні групи, а також у формі самостійної роботи кандидатів над джерелами, їхньої участі у міжнародних психоаналітичних семінарах та конференціях тощо. буд. Як окремий курс УПТ рекомендує кандидатам програму спостереження за немовлятами. Загальні параметри та зміст теоретичної програми навчання УПТ представлені у Curriculum, її тривалість становить 4-4.5 роки (500 годин загалом). (Докладніший опис теоретичного курсу міститься в Теоретичній програмі.) Формами оцінки прогресу є написання щорічного теоретичного есе з пройдених тем і теоретичної доповіді наприкінці навчання (яка має продемонструвати знання психоаналітичної теорії та здатність її застосування в клінічній роботі).
Процедура та умови
1. Почати навчання в УПТ може будь-який претендент, який має вищу медичну або психологічну освіту, і пройшов спеціальне відбіркове інтерв'ю. В окремих випадках допускається прийом на навчання претендентів з іншою вищою освітою – у тому випадку, якщо вони мають доступ до клінічної роботи та можуть отримати другу вищу освіту з психології у процесі психоаналітичного навчання. Необхідним всім претендентів вважається наявність клінічного досвіду у сфері охорони психічного здоров'я, психологічного консультування, соціальної роботи тощо. У разі дефіциту такого досвіду, рекомендується його здобуття під час психоаналітичного навчання (психіатрична пропедевтика, практика тощо).
2. Претендент, який звернувся до КН УПТ, має можливість пройти оцінне інтерв'ю з двома членами КН (на даний момент – з одним членом СК та одним із навчальних аналітиків УПТ. Інтерв'юери доповідають результати КН (зараз КН та СК), який виносить рішення щодо прийому претендента на навчання. У разі позитивного рішення претендент набуває статусу кандидата першого ступеня УПТ, тобто. може розпочати свій навчальний аналіз (або продовжити його як навчального, якщо аналіз з навчаючим аналітиком розпочато раніше) і розпочати навчання у теоретичному семінарі. (При зверненні претендентів, не знайомих з умовами психоаналітичного навчання, до відбірного інтерв'ю їм надається індивідуальна консультація з членом УПТ, результатом якої може стати інформування про правила та умови навчання
Позитивне рішення означає, що кандидат може розпочати свій навчальний аналіз протягом найближчих 2-х років. Якщо цього немає, необхідно повторне проходження інтерв'ю.
3. Після року навчання у теоретичному семінарі кандидат першого ступеня УПТ може подати заявку на проходження інтерв'ю для набуття статусу кандидата другого ступеня УПТ з правом ведення клінічних випадків. Це інтерв'ю проводиться з двома членами КН, з подальшим обговоренням та рішенням КН. У разі позитивного рішення кандидат має право розпочати перший психоаналітичний випадок під супервізією. Через рік після цього кандидат може подати заявку на отримання права ведення другого випадку та початок другої супервізії. Рішення про це приймає КН на підставі загальної оцінки прогресу кандидата та проміжного відкликання першого супервізора. Очікується, що під час другого інтерв'ю кандидат продемонструє достатнє розуміння себе, включаючи раніше несвідомі аспекти свого досвіду, здатність до самоспостереження, комунікативні навички та здатність розуміння інших людей, а також знання основних правил та етичних стандартів психоаналітичної роботи та вміння застосовувати їх на практиці. Дозвіл на ведення другого аналітичного випадку дається на підставі проміжних звітів за першим та оцінки прогресу кандидата в процесі теоретичного навчання (КН також бере до уваги звіти провідних клінічних груп та теоретичні звіти самих кандидатів).
4. Перший випадок, що супервізується, повинен вестися не менше 3 років, а другий 2-х, і як мінімум один повинен продовжуватися на момент проведення фінального інтерв'ю. Після завершення цього періоду кандидат може подати заявку на проходження фінального інтерв'ю. Воно полягає в обговоренні звітів кандидата про два клінічні випадки, проведені ним під супервізією, комісією з 3-х членів КО/СК (при необхідності до комісії можуть також включатися інші навчальні аналітики УПТ). Остаточне рішення приймається КН після звіту членів комісії та оцінки звітів супервізорів. У разі позитивного рішення кандидат отримує кваліфікацію психоаналітика.
5. Кандидат повинен регулярно брати участь у теоретичних семінарах УПТ для кандидатів протягом зазначеного в Curriculum необхідного часу. У разі пропуску вивчення деяких тем, можлива участь у семінарах інших груп кандидатів. Допускається пропуск 20% семінарів з поповненням їх за допомогою самостійного вивчення та участі в інших психоаналітичних семінарах та конференціях. Вітається участь кандидатів у теоретичних семінарах протягом усього навчання в УПТ. Участь у клінічних групах потрібна протягом усього часу навчання. Наприкінці теоретичного навчання кандидати надають звіти у формі статей, доповідей, рефератів, завданням яких є демонстрація здатності розуміти та використовувати теоретичні психоаналітичні знання.
6. Кандидати повинні інформувати КН про всі зміни у своєму навчанні, включаючи навчальний аналіз. У особливих обставин (хвороба, народження дитини тощо) допускається переривання навчального аналізу та інших елементів тренінгу терміном трохи більше 0,5 року. Усі перерви у навчанні повинні обговорюватися кандидатом із КН, який приймає рішення на індивідуальній основі.